Zlepšite svoj spánok
Spánok je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutný. Je síce pravda, že každý z nás má iné spánkové návyky, no potrebujeme ho všetci. Kvalitný spánok nie je o počte hodín celkového spánku, ale najmä o dobe trvania hlbokého spánku, kedy telo naozaj dobre zregeneruje. Asi každý z nás pozná ten pocit, keď sa prevaľujete v posteli a neviete zaspať. Ste nervózni a začne vám vadiť všetko naokolo a rozmýšľate nad tým ako budete zajtra znova unavení. Zbavte sa týchto problémov vyskúšaním našich overených tipov!
Cirkadiánny rytmus
Naše telo prirodzene vie kedy je deň a kedy noc, najmä podľa svetla. Je preto veľmi dobré, keď sa počas dňa v dostatočnej miere pohybujete po prirodzenom svetle. Pobyt na svetle pomáha udržiavať náš cirkadiánny rytmus, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku a tiež aj dostatok energie počas dňa. Dokonca aj štúdie zistili, že ľuďom trpiacim nespavosťou pomohol pobyt na prirodzenom svetle s kvalitou spánku a tiež jeho dĺžkou.
Večery bez displejov
Nadväzujúci problém, ktorý sa spája so svetlom a cirkadiánnym rytmom je LED žiarenie z displejov našich telefónov a počítačov. Pokiaľ trávite večery na počítači prácou a čudujete sa prečo nemôžete zaspať, prípadne máte zlú kvalitu spánku, dobre počúvajte. Večernou prácou na počítači zasahujete do vášho cirkadiánneho rytmu. Vaše telo si myslí, že je deň a v tomto bode redukuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu.
💡PRO tipy, keď je práca večer nevyhnutná:
- používajte okuliare blokujúce LED svetlo z displeja.
- stiahnite si aplikácie, ktoré zmenia tóny vašej obrazovky z modrého svetla na príjemnejšie a omnoho menej agresívne žlté svetlo.
Redukujte množstvo kofeínu
Kofeín je látka, ktorá má pre naše telo povzbudzujúce účinky a rovnako aj množstvo pozitívnych zdravotných benefitov. Konzumácia kofeínu vo večerných hodinách, však nie je najšťastnejšou voľbou, nakoľko stimuluje nervový systém a môže vplývať na kvalitu spánku. Kofeín sa v krvi môže nachádzať 6 až 8 hodín po konzumácii, preto je dôležité jeho množstvo v popoludňajších hodinách obmedzovať.
Spánkové pravidlá
Veľmi dobrou metódou pre zlepšenie vášho spánku je vytvorenie určitých spánkových pravidiel. Mali by zahŕňať predovšetkým čas, kedy pôjdete spať a kedy vstávate a teda aj logicky, koľko hodín budete denne spať. Vaše telo si takto prirodzene navykne na režim a zlepší sa kvalita vášho spánku. V súvislosti s týmto je veľmi dobré redukovať aj poobedné spánky, najmä pokiaľ vás trápia problémy so spánkom.
Doplnky stravy
Veľa ľudí sa pri problémoch so spánkom obracia na doplnky stravy. Kvalitu spánku môžu výrazne ovplyvniť aj rôzne výluhy bylín. Účinnejším suplementom sú doplnky stravy s obsahom melatonínu. Melatonín sa v našom tele nachádza prirodzene, ide o hormón spánku. Jeho doplnením môžete redukovať problémy so spánkom a preto sa veľmi často takéto suplementy používajú na liečenie nespavosti. Medzi ďalšie obľúbené doplnky stravy na spánkové problémy patria: ginkgo biloba, glycín, magnézium, či levanduľa.
Vhodné podmienky na spánok
Spánok si vyžaduje aj určité vhodné podmienky, predovšetkým správnu teplotu. Zredukujte hluk a tiež sa vyhýbajte konzumácii jedla pred spaním. Večer sa snažte zrelaxovať. Dobrým príkladom je napríklad čítanie knihy, pretože nie ste vystavovaní LED žiareniu a tiež patrí čítanie medzi relaxačné aktivity. Relaxačná aktivita na upokojenie tela a mysle pred spaním je kúpeľ, či teplá sprcha. Uvoľníte si svalstvo a teplá voda vás príjemne upokojí. Rovnako vám môže pred spánkom pomôcť príjemné pomalé jogové cvičenie. Nájdite si svoje relaxačné aktivity pre lepší spánok.