Zdravé jedlá

Zdravé jedlá

Garantujeme vám, že po prečítaní tohto článku si uvedomíte, že uprednostňovanie zdravého jedla je vlastne veľmi jednoduché. A dokonca aj chutné. Na začiatku sa síce možno trochu potrápite, pretože skutočne sa vyznať v tom, čo je zdravé a čo nie, nie je ľahké. Ale stojí to za to. Hovorí sa, že zdravá kuchyňa je o niečo drahšia. Na druhej strane sa vám organizmus odvďačí správnym fungovaním a keď jete kvalitne, stačí vám aj menšie množstvo. Takže čítajte ďalej! 

Keď sa rozhovor zvrtne na zdravé jedlá, v hlave máte príliš veľa otázok, na ktoré odpoveď v túto chvíľu nepoznáte.  My vám ich však zodpovieme a možno práve to vám pomôže rozhodnúť sa, čo si nabudúce dáte na obed:

1. čo ak mi zdravé jedlá nebudú chutiť?

Môže chutiť úplne všetkým. Stačí si vybrať len to správne. Je mylnou predstavou, ak si myslíte, že pri výbere zdravých jedál je váš výber zúžený na šaláty alebo kuracie mäso udusené na vode. Zdravé jedlá sú pestré, rôznorodé, výživné a už vôbec nie nudné. Výber je obrovský a garantujeme vám, že minimálne niečo z toho vám chutiť určite bude. Naše chuťové poháriky sú za štandardných okolností zvyknuté na bežnú stravu a možno si neviete svoj život predstaviť bez omáčok, hranolčekov alebo sladkostí, ale áno, dá sa to. Na jednej strane je otázka času, kým si svoje chute prispôsobíte, zmeníte a budú vám chutiť aj zdravé jedlá a na strane druhej, aj nezdravé variácie jedál je možné pretvoriť na tie zdravšie.

2. čo keď preferujete slovenskú kuchyňu?

Áno, aj slovenská kuchyňa môže obsahovať zdravé jedlá. Slovenský národ je odchovaný na zemiakoch, obilninách, tučnom mäsa a kašiach. Každé z týchto jedál môže mať o niečo zdravšiu verziu. Začnite tým, že ak používate masť, nahradíte ju olivovým olejom alebo rastlinným maslom. Namiesto ryže používajte ryžu jasmínovú alebo aj celozrnnú ryžu. Zemiaky aspoň občas vymeňte za batáty. A snažte sa svoje polievky robiť bez bujóna.
Tak a polovica úspechu je tu. Zdravé jedlá totiž nemusia znamenať, že budete po celý čas akoby na diéte. Je však potrebné niečo zmeniť.

3. nie sú zdravé jedlá finančne príliš náročné?

Sú a nie sú. Uveďme si jednoduchý príklad. Dajte si na raňajky dva plátky bieleho chleba s maslom a s džemom. Alebo si dajte biely jogurt s nakrájaným čerstvým ovocím, lyžičkou medu, orechmi a vločkami. Garantujeme, že s touto verziou zostanete nasýtený celé predpoludnie. Ak vám to predsa nestačí, dajte si tie jogurty aj dva. Vo verzii s bielym chlebom budete hladný pravdepodobne už asi dve hodiny po raňajkách, kým so zdravšou verziou ostanete sýtejší dlhšie. Dáva to zmysel, však? A takto by sme mohli pokračovať aj s ďalšími príkladmi. Keď však hovoríme výhradne o cene zdravých jedál a potravín, áno, sú o niečo drahšie. Čo vám však bráni ušetriť tak, že vymeníte obedové menu za zdravé jedlo, ktoré si prinesiete z domu? Ak je vaším argumentom, že nemáte čas, vedzte, že taký celozrnný kuskus stačí zaliať horúcou vodou a za 10 minút je pripravený. So správnou prílohou je to naozaj chutný pokrm.
Množstvo vecí si jednoducho viete pripraviť sami doma, aj pre celú rodinu. Napríklad celozrnný chlieb. Na začiatku je potrebné vynaložiť trochu viac námahy, ale postupne bude všetko úplne jednuduché a automatické.


Nástrahy zdravých jedál

Pokiaľ chcete jesť zdravo, ale ešte nemáte ten najlepší prehľad, pozorne si prečítajte túto časť. Veľa z nás si totiž mnohokrát myslí, že je zdravé jedlá, v praxi sa však môže vyskytovať veľmi veľa nástrah. Napríklad:

Nie každý šalát je zdravý.

Áno, šalát je dobrá alternatíva, ak chcete jesť zdravé jedlo. Je však potrebné si dávať pozor na rôzne vyprážané prílohy z kuracieho mäsa alebo syra. Nehovoriac o množstve majonézy, ktorá častokrát v šaláte, najmä v tom z reštaurácie býva. Skúste sa teda hlavne vyhnúť Caesar šalátu, prípadne si radšej opýtajte na dresing a pokiaľ je to možné, vymeňte ho za jogurtový. Taktiež obchádzajte spomínané šaláty s vyprážanými, ale dajte si radšej grilované prílohy, prípadne ľahký syr ako je mozzarella alebo feta.

Energetické a proteínové tyčinky.

Áno, tie síce obsahujú väčšie množstvo bielkovín, ako iné sladkosti, ale inak sa za nimi väčšinou nič iné dobré neskrýva. Obsahujú množstvo nezdravého cukru, práve toho, ktorému sa chceme vyhnúť. Obsahujú príliš veľa sladkých sirupov, kukurice a množstva ďalších vecí, takže im radšej povedzte nie. Namiesto toho si pripravte zdravé tyčinky z ovsenných vločiek, banánu, orechov, semienok, prípadne aj horkej čokolády, ktorá obsahuje nad 50 % kakaa.

Nízkotučné a celozrnné produkty.

Nekupujte všetko s označením nízkotučné alebo celozrnné. Totiž – nízkotučné produkty obsahujú zväčša o to viac sacharidov, čo tiež nie je ideálne a na druhej strane – nie všetky celozrnné produkty sú skutočne celozrnné. Niekedy totiž bývajú iba zafarbené alebo sú zmesou rôznych obilnín, ktoré obsahujú tiež množstvo sacharidov. Najdôležitejšia rada znie – čítajte si pozorne zloženie potravín.

Neznášanlivosť a alergia na potraviny

Bežné stravovanie zahŕňa aj množstvo alergénov, ktoré spôsobujú neznášanlivosť alebo alergickú reakciu na určité potraviny. Typickým príkladom je lepok, ktorý spôsobuje ochorenie celiakiu. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo nedokáže spracovať túto bielkovinu obilnín. Aj na to však existuje riešenie vo forme bezlepkových potravín, s ktorými môžete vytvoriť bezlepkové recepty.

Navštívte bezlepkové potraviny e-shop a priamo z pohodlia vášho domova nakúpte všetky potraviny. Vďaka širokému spektru bezlepkových alternatív je dnes už bezlepková diéta veľmi pestrá a chutná. Rovnako to platí aj pri bezlaktózovej diéte, kde je dôležité vynechávať potraviny s obsahom laktózy. Pri všetkých týchto obmedzeniach sa ale snažte v prvom rade siahať po potravinách, ktoré prirodzene konkrétny alergén neobsahujú.

Tieto potraviny sa oplatí pridať do vašej stravy ako súčasť zdravých jedál:

Je obrovské množstvo potravín, ktoré môžete pridať do vašej stravy, kombinovať a variť ako súčasť zdravých jedál, pretože obsahujú potrebné vitamíny a minerály ako aj primerané množstvo sacharidov a tuku. Tu sú niektoré z nich.

Sladké zemiaky – sladký zemiak má asi 110 kalórií, vďaka čomu patrí táto zelenina medzi jedno z najdravších jedál. Dá sa pripravovať na množstvo spôsobov a keď už nebudete konzumovať výhradne ten, kombinujte obyčajné a sladké zemiaky.

Prastaré druhy obilnín – pohánka, pšeno, celozrnný kuskus, to sú zdravé jedlá, ktoré môžete pokojne nahradiť za cestoviny či ryžu a spravia vám úplne tú istú službu. Každá z týchto obilnín má trochu inú chuť, preto vám odporúčame si ich vyskúšať. Niektoré z nich sa hodia viac ku sladkým pokrmom a niektoré ku slaným.

Ovocie a zelenina – aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Možno viete, že napríklad taký banán obsahuje väčšie množstvo sacharidov, preto to s ním nepreháňajte. Naopak to však pokojne môžete preháňať s čučoriedkami, jahodami či pomarančami. Ovocie konzumujte aj vtedy, ak máte neodoľateľnú chuť na sladké. Vyhýbajte sa skôr sušenému ovociu, ktoré je vo väčšine prípadov dosladené. Zeleninu môžete jesť neobmedzene, vynikajúca je, napríklad, rukola, ale aj hríby, ktoré však okrem kalórií neobsahujú žiadnu výživovú hodnotu, ďalej avokádo plné kvalitného tuku.