Zaujímavé fakty o hre Blackjack, ktoré ste nevedeli
Najskôr hru priniesli do New Orleans francúzski kolonisti. Vlády ju dlho považovali za hrozbu spoločnosti. Nakoniec sa z Blackjacku stala mimoriadne populárna kasínová hra – jej obľúbenosť časom nepoľavuje. Pravidlá sú jednoduché a pri hraní pravdepodobne ani nováčik nepríde o nohavice.
- Hra vznikla v 17. storočí vo francúzskych kasínach pod názvom Vingt et un (Dvadsať a jedna). Prvá zmienka o hre je vraj v Done Quijotovi od Cervantesa.
- Počas francúzskej revolúcie hru zakázali. Vzápätí sa stala populárnou v USA – a tam ju tiež zakázali. Sláva Blackjacku sa znova rozbehla až v 30. rokoch 20. storočia.
- Hru miloval Napoleon Bonaparte, najmä vo vyhnanstve na ostrove Elba.
- Cieľom hry nie je nazbierať 21 bodov. Cieľom je poraziť dílera. Karty ostatných hráčov stola sú pre vás nepodstatné.
- Názov Blackjack vznikol z toho, že v minulosti sa vyplácali zvláštne odmeny, pokiaľ hráč držal pikového dolníka a eso (vo francúzskych, čiže žolíkových kartách). Za tohto „Blackjacka“ dostal hráč výhru v pomere 10:1. Neskôr sa prestala vyplácať. V slovenských kasínach platia zvyčajné medzinárodné pravidlá.
- Niekto vypočítal, že šanca na získanie 21 bodov je 4,8%. V minulosti sa to nazývalo aj „Snapper“.
- Dnes je Blackjack považovaný za hru s nízkou výhodou – prežíva najmä vďaka obľúbenosti a nízkemu stresu pri hraní – je priateľská aj k hráčom, ktorí ho veľmi nevedia hrať.
- Šanca na výhru je 10-krát nižšia ako vo výhernom automate. Ale peniaze míňate pomaly.
- Je možné, že číslo 13 sa považuje za nešťastné práve vďaka tejto hre. Pokiaľ máte 13 bodov, odporúča sa karty „spáliť“, čiže ich vymeniť. Za najnešťastnejšiu kombináciu sú považované dve osmičky.
- Prehrať 7 alebo 8-krát za sebou nie je vôbec neobvyklé, aj keď to slabšie povahy nesú ťažko a pýtajú sa, či v tom nie je nejaký trik. Najmenšia pravdepodobnosť je vraj, že bankár tri razy po sebe rozdá sedmičky.
- Aj díleri majú svoje stratégie. Napríklad stoja na čísle 17 (eso a šestka), nepotiahnu už ďalšiu kartu.
- Stoličky pri stole majú názvy z baseballu (základne).
- Keď podvodníci v Amerike prišli na to ako označovať karty neviditeľným atramentom, tak ochrankári začali nosiť upravené okuliare, ktorými značky videli.
- V jednom kasíne v San Diegu majú vlastnú sieň slávy hráčov Blackjacku. Títo hráči majú v kasínovom hoteli možnosť ubytovávať sa zadarmo – doživotne. Pod podmienkou, že sa nikdy neobjavia pri hracom stole.
- Film Oko berie (v origináli 21) z roku 2008 je o študentoch z MIT, ktorí vďaka počítaniu kariet dokázali vyhrať milióny. Počítanie kariet nie je zakázané – díleri dnes jednoducho miešajú karty tak často, že nemá zmysel.
- (red)