Začínate s činkami? Tri praktické rady, ktoré vám pomôžu
Rozhodli ste sa schudnúť, vyformovať si postavu alebo nabrať svalovú hmotu? Činky si s touto úlohou hravo poradia, samozrejme, ak sa budete venovať pravidelnému tréningu a zdravému životnému štýlu. Poradíme vám, ako s činkami dosiahnete svoje ciele, ale pozrieme sa aj na to, čo robiť, aby vám činky čo najdlhšie spoľahlivo slúžili.
Vyberte si činky a činkové sety podľa vašich potreb
Výbava pre začiatočníka bude vyzerať inak ako pre ostrieľaného profesionála a rovnako do hry vstupuje aj to, čo chcete cvičiť. Ak sa venujete dynamickým cvičeniam, dobrou voľbou budú pre vás najmä činky s pevnou hmotnosťou, ktoré urobia vaše tréningy náročnejšími. Ak chcete budovať svalovú hmotu, vhodnejšie budú nakladacie činky, či už jednoručné alebo obojručné, ktorých hmotnosť si prispôsobíte podľa aktuálnej kondície.
Nie je vylúčené, že budete potrebovať celý set, v ktorom budú jednoručky aj vzpieračské tyče a niekoľko závaží. Preto je dobré vyberať si kompatibilné zariadenie, aby ste na hriadele a tyče mohli upevniť rovnaké závažia a nemuseli tak kupovať ku každému vybavenie zvlášť. Ušetríte tak nielen miesto, ale aj financie. Keď sme pri financiách, nie je na škodu spomenúť aj možnosti, aké máte pri závažiach. Najmenej vaša peňaženka pocíti nákup cementových závaží, ktoré sú síce najlacnejšie, no aj najmenej odolné a priestorovo náročnejšie ako napríklad závažia z liatiny, ktoré majú pri rovnakej hmotnosti kompaktnejšie rozmery.
Svoje vybavenie si môžete zaobstarať na https://hop-sport.sk/cinky/. Nájdete tu kvalitné činky a hriadele za dostupné ceny, ktoré budú bohate stačiť na vaše domáce tréningy, ak len začínate, ale aj v prípade, že ste pokročilý a hľadáte olympijské závažia a tyče.
Vytvorte si svoj tréningový plán a dodržiavajte ho
Či už ste začiatočník alebo máte čo-to odcvičené, určite nám dáte za pravdu, že niektoré dni sa nám jednoducho nechce a ťažko hľadáme motiváciu. Preto je dobrý nápad urobiť si tréning čo najzaujímavejší, aby ste neskĺzli do stereotypov. V prvom rade si stanovte reálne ciele a nenaložte si hneď na začiatku na plecia veľa. Základné cviky ako mŕtvy ťah, drep a bench press pravidelne dopĺňajte o rôzne variácie. Mnoho inšpiratívnych tipov nájdete na youtube alebo sociálnych sieťach trénerov a profesionálov.
Ak máte problém so zdvíhaním činiek, nebude na škodu vybudovať si aspoň akú-takú formu cvičením s vlastnou hmotnosťou. Lepšie tak pripravíte kĺby a šľachy na zvýšenú záťaž a znížite riziko zranenia. Potom môžete prejsť na posilňovanie s činkami a začať zľahka, opatrne pridávať hmotnosť a počet opakovaní.
Veľmi motivačne pôsobí, ak si svoje pokroky zapisujete a sledujete svoj vývoj. Z cvičenia si vytvorte pravidelne sa opakujúci rituál a ak máte pri tréningoch radi spoločnosť, môžete zapojiť do aktivít napríklad svojho partnera či priateľov a vzájomne sa podporovať. Vždy sa sústreďte na čo najlepšie prevedenie jednotlivých cvikov a radšej ich spravte menej a poriadne, ako by ste mali techniku odfláknuť na úkor kvantity.
Nezabúdajte ani na starostlivosť o činky, aby si vlastnosti zachovali čo najdlhšie
Zamýšľate sa nad tým, či a čo je vôbec potrebné s činkami robiť, aby sa časom nepoškodili? Po bežných tréningoch s nimi nič zložité robiť nemusíte, no predsa len, po každom cvičení je dobré z nich utrieť pot a nečistoty vlhkou handričkou z mikrovlákna a uložte činky na určené miesto, aby ste ich ochránili a zároveň nimi nepoškodili napríklad podlahu. Môže to byť špecializovaný stojan, alebo napríklad podložka.
Zvýšenú pozornosť činky vyžadujú v prípade, ak používate kvôli bezpečnejšiemu úchopu magnézium. Vtedy rukoväť tyče starostlivo vyčistite kefou, aby sa jej povrchová úprava nenarušila.
Pri zaobchádzaní s činkami majte na pamäti aj to, z akého materiálu sú vyrobené. Cementové činky si vyžadujú opatrnejšie zaobchádzanie ako liatinové. Často sú obalené v plastovom obale, ktorý ich chráni, no predsa len sú menej odolné ako ich kovové náprotivky.
Zdroj obrázku: KarepaStock / Shutterstock.com