Urobte deťom radosť a doprajte im vlastné útočisko na záhrade
Chcete vašim deťom dopriať na záhrade vlastný priestor na hratie, ktorý bude chránený pred nepriazňou počasia. Vytvorte pre ne útočisko v krásnom drevenom domčeku.
Záhradný domček môže slúžiť k rôznym účelom a od toho sa odvíja i jeho veľkosť, prevedenie, materiál i vybavenie. V tomto ohľade je možné členiť záhradné domčeky do dvoch základných skupín – na obývateľné a na náradie. Obe skupiny je v súčasnej dobe možné zadovážiť v prakticky hotovom prevedení s veľmi jednoduchou inštaláciou a ukotvením na záhrade. Záhradné domčeky sa vyznačujú veľmi jednoduchou a účelnou konštrukciou, ktorú je však možné rôznym spôsobom modifikovať, aby konečný výsledok presne odpovedal potrebám používateľa. Zvláštnu kategóriu potom tvoria záhradné domčeky pre deti, ktoré sú primárne navrhované ako priestor na hratie.
Aké sú špecifiká záhradných domčekov pre deti
Kategória detských domčekov je špecifická predovšetkým atraktívnym až rozprávkovým vzhľadom. Domčeky sú navrhované buď ako zmenšenina klasického domu, alebo napodobujú určitý čarovný vzhľad, často sú vybavené malou terasou a ozdobené ornamentami, ktoré sa deťom páčia. Nielen samotné prevedenie, ale i výber materiálov je v kategórii záhradných domčekov v porovnaní inými typmi veľmi vyhranený – v zásade sa používajú iba dva materiály:
- drevo (alebo materiál na báze dreva
- plast
Zásadný rozdiel medzi zmienenými materiálmi reflektuje i cena domčeka – plastové modely sú veľmi ľahké a prakticky bezúdržbové, ich životnosť i odolnosť sú však veľmi nízke a ochrana proti poveternosti prakticky žiadna. Trvácnejší charakter a oveľa atraktívnejší vzhľad poskytujú detské drevené domčeky, ktoré na záhrade vytvoria vhodné zázemie a veľmi dobre deti ochránia i v prípade, že sa spustí dážď (k tomuto účelu mávajú strechu opatrenú vhodnou krytinou). Cena dreveného domčeka je síce vyššia, jeho životnosť je však niekoľkonásobná, najmä ak sú dodržované správne postupy údržby.
Aké sú výhody a nevýhody detských drevených domčekov
Záhradné drevené domčeky bývajú vyrobené z masívneho dreva, ktoré je prakticky materiálom číslo jeden pre exteriérové vybavenie. Domčeky je obvykle nutné inštalovať na pripravenú podsadu, ktorá tvorí dlážku a býva zvýšená, takže oproti plastovým domčekom bývajú tieto modely lepšie chránené proti vlhkosti a zatekaniu. Drevo je veľmi stabilné a odolné proti pôsobeniu exteriérových podmienok, musí však byť pravidelne udržované – zatiaľ čo abiotické faktory jeho štruktúru narušujú pomaly, proti biotickým škodcom ako sú huby, plesne či hmyz, je treba ho v relatívne krátkych intervaloch ošetrovať. Pravidelná údržba však nemusí byť nutne vnímaná ako nevýhoda – môžete použiť nátery rôznych farieb, takže váš domček dostane s každou údržbou nový dizajn.