Štítna zľaza

Štítna zľaza

Čo je vlastne štítna zľaza a na čo slúži? Hoci sa to možno nezdá, štítna zľaza je však pre organizmus nevyhnutný orgán. Väčšina z nás vie, že ovplyvňuje metabolizmus. To však nie je všetko. Štítna zľaza pôsobí prostredníctvom svojich orgánov na ďalšie orgány a systémy v tele. Dokáže stimulovať nervový systém, ovplyvňuje rast a vývoj ako aj svalstvo v tele. 

Štítna zľaza – priateľ či nepriateľ

Štítna zľaza patrí medzi najväčšie zľazy v ľudskom tele. Pokiaľ s ňou nie je niečo v neporiadku, voľným okom nie je viditeľná. Nachádza sa medzi hrtanom a kľúčnymi kosťami a nie je väčšia ako palec. Čo všetko dokáže ovplyvňovať vaša štítna zľaza? Sú to aj tieto funkcie a činnosti:

  • ovplyvňuje dýchací systém;
  • stimuluje tvorby krvi;
  • zasahuje do látkovej premeny, ako je premena cukrov, bielkovín aj tukov;
  • ovplyvňuje, ako telo hospodári s vodou, ale aj so soľou;
  • zasahuje do termoregulácie tela;
  • vplýva na rast a tvorbu tkanív;
  • ovplyvňuje rast plodu v maternici.Ako vidíme, štítna zľaza je orgán, ktorý skutočne ovplyvňuje všetky významné funkcie v našom organizme. V každom prípade, niekedy je ťažké identifikovať, či s ňou nie je niečo v neporiadku.
    Preto sa o nej aj hovorí ako o orgáne, ktorý nebolí. O to viac problémov však môže spôsobiť.
    Štítna zľaza je jeden z orgánov, ktorá sa prejavuje častými ochoreniami.
    Medzi najčastejšie choroby patria:

Hypertyreóza

  • Týmto názvom sa označuje sa ním zvýšená hodnota hormónov štítnej zľazy, ktoré tento orgán tvorí. V praxi sa taktiež môžete stretnúť s pojmom tyreotoxikoróza, ktorým sa taktiež označuje táto choroba spomínanej zľazy. Ako sa prejavuje hypertyreóza? Medzi typické príznaky patrí silné búšenie srdca, srdcová arytmia, nervozita, nespavosť.
    Hoci to nie sú príznaky, ktoré by na prvý pohľad mohli jednoznačne identifikovať túto chorobu, existujú aj mnohé ďalšie. Medzi ne patrí, napríklad úbytok svalovej hmoty, rednutie vlasov, úbytok na váhe a pocit hladu, v horších prípadoch aj poruchy menštruačného cyklu, časté stolice či poruchy videnia.
    Je dôležité poznamenať, že akékoľvek poruchy štítnej zľazy netreba podceňovať.
    Aj v prípade hypertyreózy ako aj v iných prípadoch môžu vyústiť do veľmi serióznych problémov.
  • Liečba : v tomto prípade je menej náročnou liečbou iba nasadenie liekov a obmedzenie fyzickej a psychickej aktivity, v prípade závažnejšieho ochorenia to môže byť aj operácia.

Hypotyreóza

  • Je opačný prípad hypertyreózy, a teda, keď štítna zľaza nefunguje tak, ako by mala. Typickými príznakmi, podľa ktorých by ste mohli identifikovať túto chorobu sú nadmerná spavosť, únava, vypadávanie vlasov, lámavé nechty a vlasy, šupinatá pleť. Táto choroba celkovo spomaľuje metabolizmus a u malých detí aj rast a celkový vývin.
    Väčšinou sú ohrozenými skupinami celiatici, ale aj cukrovkári. Liečba tejto poruchy štítnej zľazy je v podstate celoživotná a spočíva v nasadení liekov, ktoré dopĺňajú potrebné hormóny.

Tyreoditída

  • Je to zápal štítnej zľazy, ktorý ju ničí a robí ju nefunkčnou. Niekedy má príznaky podobné chrípky, ako sú bolesti hrdla alebo uší. Tyreoditída má niekoľko foriem zápalu. Medzi najčastejšie patrí asi akútny zápal, ktorý sa najčastejšie šíri z prostredia a vyvolávajú ho baktérie. Môže sa prejavovať bolesťami v okolí štítnej zľazy, zväčšenými lymfatickými uzlinami, ale aj zvýšenou telesnou teplotou.
    Existuje však aj druh zápalu, ktorý sa nazýva sebakútny zápal a tento zápal zväčša postihuje ženy medzi 30 a 50 rokov. V tomto prípade ide zväčša o vírusové ochorenie, ktoré sa taktiež prejavuje príznakmi, ktoré sú podobné chrípke. Akékoľvek prejavy ochorenia, ktoré sú podobné chrípke, je vhodné konzultovať s vaším lekárom.

Ako chrániť svoju štítnu zľazu?

Vzhľadom na množstvo druhov chorôb neexistuje univerzálny návod, ako si štítnu zľazu chrániť. Existujú však odporúčania, vďaka ktorej by štítna zľaza mala fungovať prirodzene, teda ani nie podpriemerne, ale aj nadmerne.
Nezabúdajte vo svojej strave na potraviny, ktoré sú bohaté na jód, čo sú, napríklad, morské ryby alebo riasy. Je vhodné ich konzumovať aspoň jedenkrát do týždňa. Pokiaľ by ste chceli užívať aj vitamínové doplnky, je lepšie sa o ich užívaní poradiť s vaším lekárom, a teda v prvom rade o tom, či ich potrebujete.
Na druhej strane, je dobré nepreháňať to s potravinami, ktoré by mohli narúšať produkciu hormónov. Medzi tieto potraviny patria niektoré druhy zeleniny – karfiol, brokolica či kaleráb. Živočíšne tuky radšej nahraďte tými rastlinnými.

Ďalšie dôležité informácie o vašej štítnej zľaze

  1. Štítna žľaza je uložená na prednej strane krku, na štítnej chrupavke, ktorá sa nachádza tesne pod ohryzkom. Je tvorená dvomi lalokmi, ktoré sú prepojené a vyzerá ako motýlik. Laloky sú tvorené drobnými vačky (folikuly). Tie tvoria folikulárne bunky, ktoré produkujú hormóny štítnej žľazy – trijódtyronín a tyroxín.
  2. Pre svoju správnu funkciu potrebuje štítna žľaza jód, ktorý vychytáva vo forme jodidu z krvi a potom ho zabudováva do hormónov štítnej žľazy.
  3. Problémy so štítnou zľazou postihujú častejšie ženy než mužov. Príčinou je pravdepodobne fakt, že ženy sú náchylnejšie aj na autoimunitné ochorenia, čo má súvis práve so štítnou zľazou.
  4. Na štítnu zľazu má veľmi dobrý účinok aj cvičenie, a to najmä aeróbneč cvičenie, ktoré prispieva k tvorbe hormónov v štítnej zľaze.
  5. Pokiaľ máte podozrenie, že by ste mohli mať problém so štítnou zľazou, skúste si odpovedať na niekoľko otázok. Ak bude čo i len jedna odpoveď kladná, je na mieste vyhľadať lekára:
    1. Máte ochorenia spojené so štítnou zľazou v rodine?
    2. Trpíte nadváhou, prípadne cukrovkovým ochorením?
    3. Máte potvrdené akékoľvek autoimunitné ochorenie?
    4. Napadá vás často infekcia?
    5. Máte alergiu na peľ, prípadne na jedlo?
    6. Zistili vám vyšetrením nerovnováhu hormónov?