Prepláca vaša poisťovňa strojček na zuby?
Chrup sa považuje za jeden zo signálov zdravotného stavu človeka. Zároveň platí, že zdravé, pekné a rovné zuby sú veľkou devízou pri nadväzovaní pracovných či osobných vzťahov. Prosto a jasne, pekný úsmev dokáže zázraky. Čo však robiť v prípade, kedy sú zúbky v ústach poukladané ako noty na bubon? Pomôcť môže strojček na zuby a s jeho úhradou zasa zdravotná poisťovňa.
Riešenie pokrivených zubov je dokonalým dôkazom pravdivosti tvrdenia, že zdravotné ťažkosti a defekty treba riešiť čím skôr. Poisťovne v Slovenskej republike hradia náklady na strojček na zuby len detským pacientom. V prípade narovnávania zubov po dovŕšení osemnásteho roku života človeka platí, že zdravotné poisťovne preplácajú iba istú sumu nákladov vynaložených na zubný strojček, ak vôbec. Navyše, liečbu (dlhotrvajúcu či dokonca opakovanú) musí samotná poisťovňa najskôr schváliť. A to sa deje obvykle len v závažných prípadoch, napríklad pri vrodených chybách v ústnej dutine alebo u onkologických pacientov. Nejde však len o finančnú stránku veci. Čím skôr sa totiž s liečebnou terapiou začne, tým je šanca na úspech väčšia.
Poctivé dodržiavanie liečby sa vyplatí
Problém môže nastať aj vtedy, keď pacienta dostihne akýsi jojo efekt a žiada o opakovanú liečbu. V takomto prípade berie poisťovňa do úvahy to, či bol pacient v prvej fáze liečby disciplinovaný a z akých dôvodov a na aký čas túto liečbu prerušil. V drvivej väčšine sa ako dôvod prerušenia akceptujú iba vážne zdravotné dôvody, z časového hľadiska je potom prípustná doba nepresahujúca hranicu pol roka. Jednoducho povedané – ak pacient ku svojej liečbe nepristupuje poctivo, môže to neskôr ľutovať; a aj finančne pocítiť. Stav každého pacienta sa posudzuje individuálne a okrem vyššie zmienených faktorov stupuje do hry napríklad aj typ strojčeka.
Typy zubných strojčekov
Okrem klasických fixných a snímateľných strojčekov môže lekár použiť aj akýsi neviditeľný zubný strojček. Pracuje s ním sám pacient, ktorý si strojček počas dňa nasadzuje aj vyberá podľa stanoveného plánu. Existuje dokonca typ strojčeka na zuby, ktorý sa nasadzuje na vnútornú stranu zubov a takisto pôsobí „neviditeľne“. Mnohí volia práve takéto strojčeky a to najmä z estetických dôvodov. Sú však pacienti, ktorým zubný strojček v ústach absolútne nevadí, dokonca ho považujú za trendovú záležitosť. Fixné strojčeky sa utajiť jednoducho nedajú, preto výrobcovia a distribútori umožňujú voliť prevedenia v rôznych farebných kombináciách. Zo zubného strojčeka sa tak môže poľahky stať módna záležitosť, stačí akurát zmeniť zaužívaný uhol pohľadu na tento druh zdravotnej starostlivosti.
Koľko to všetko stojí?
Komplexná čeľustno-ortopedická liečba môže trvať rok, ale pokojne aj oveľa viac. Okrem nosenia strojčeka by sa mal pacient pripraviť aj na pravidelné kontroly, ktoré sa vykonávajú zhruba každých mesiac či mesiac a pol a sú započítané do výslednej ceny za liečbu. Koľko teda stojí narovnávanie pokrivených zubov? Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, konečná suma sa totiž odvíja od mnohých faktorov (viď. vyššie). Dospelí pacienti by sa však mali pripraviť na relatívne vysokú investíciu, rádovo v tisíckach eur (cca 2000, môže to byť ale aj viac). U detí býva táto cifra spravidla nižšia, no aj tak väčšinou ide o stovky eur – a to aj v prípade, že poisťovňa zubný strojček pacientovi preplatí. Netreba sa však spoliehať na plnú refundáciu nákladov za túto stomatologickú pomôcku. Tak či onak, investíciu do zdravia (svojho či svojich detí) netreba ľutovať, život vám ju mnohonásobne vynahradí.