Povinná výbava auta
Čo má obsahovať povinná výbava auta pre rok 2018? Čo je povinné, čo nie je povinné a čo je vhodné mať v aute, aj keď to legislatíva priamo neprikazuje?
_________________________________________________________________________________________________________________________
Povinná výbava auta a všetkých motorových vozidiel je riadená vyhláškou 464/2009 Z.z., ktorá ustanovuje podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Povinná výbava auta musí obsahovať:
1. Autolekárnička
Hlavnou súčasťou povinnej výbavy všetkých motorových vozidiel je autolekárnička, ktorá musí zodpovedať normám platným v štáte evidencie vozidla. Autolekárnička musí obsahovať kartičku prvej pomoci.
Lekárnička je oranžovej farby. Je slovne označená na čelnej strane obalu, ako aj na vnútornom letáku podľa kategórie motorového vozidla, pre ktorú je lekárnička určená. Obsah lekárničky je určený najmä na ošetrenie malých rán a odrenín, popálenín a krvácania, ošetrenie zlomenín a poranenia kĺbov, ochranu záchrancu a postihnutého pred šírením nákazy pri ošetrení a resuscitácii. Každá z položiek musí byť označená dátumom spotreby, pričom celá lekárnička nesmie byť po dátume spotreby.
Karta prvej pomoci je rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri život zachraňujúcich výkonoch pri závažných poraneniach. Karta prvej pomoci je vnútornou súčasťou lekárničky. Minimálna veľkosť karty prvej pomoci je 18 x 10 cm. Karta prvej pomoci je vyrobená z vodovzdorného a prachuvzdorného materiálu tak, aby bola zachovaná jej čitateľnosť po celý čas používania lekárničky. Karta prvej pomoci má dve strany.
2. Reflexný odev
Poviná výbava auta musí obsahovať aj reflexný odev. Zákon neudáva presne aký reflexný odev to má byť. Môže to byť overal, nohavice, bunda, plášť alebo reflexná vesta. Bezpečnostný reflexný odev musí byť umiestnený v dosahu priamo zo sedadla vozidla.
Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia.
3. Výstražný trojuholník
Povinná výbava auta v Slovenskej republike obsahuje aj prenosný výstražný trojuholník. Trojuholník sa v prípade nehody alebo poruchy osobného motorového vozidla, v čo najkratšom čase od vzniku udalosti umiestňuje na okraji vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči včas a zreteľne videli. Musí byť umiestnený vo vzdialenosti najmenej 50 metrov za vozidlom. Na diaľnici a rýchlostnej ceste musí byť umiestnený najmenej 100 metrov za vozidlom. V obci môže byť táto vzdialenosť kratšia.
Úlohou trojuholníka je predovšetkým upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na blížiace sa nebezpečenstvo. Preto je potrebné zvoliť stabilný výstražný trojuholník, ktorý nepodľahne vzduchovej vlne od prechádzajúcich vozidiel alebo kamiónov.
4. Náhradné koleso
Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou musí byť predpísaného druhu a rozmeru pre dané auto. Výnimka, kedy nemusíte mať náhradné koleso je, ak máte vozidlo vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky (napr. defekt sprej). Ak máte pneumatiky, ktoré sú schopné pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v dočasnej jazde, nepotrebujete náhradné koleso. V dnešnej dobe si však už s takmer každým novým autom zakúpite aj náhradné koleso. Obyčajne je uschované pod motorovým vozidlom, alebo v úložnom priestore auta.
___________________________________________________________________________________________________________________________
Doplnková výbava vozidiel
Doplnková výbava vozidiel nie je povinná, teda, nie je zákonom prikázaná, ale je dobré si zvážiť, aby ju každý vodič mal vo svojom osobnom motorovom vozidle. V kritických situáciách môže veľmi pomôcť, niekedy aj zachrániť život.
Medzi takúto výbavu patrí ťažné lano, hasiaci prístroj, žiarovky a poistky, poprípade reťaze.
Ťažné lano nie je v súčasnej dobe povinnou súčasťou výbavy auta. Nikdy však neviete, kedy lano budete potrebovať. Existujú rôzne typy lán s rôznou nosnosťou. Pri správnom výbere vám pomôže každý skúsený pracovník automobilového priemyslu, ako napríklad aj automechanik.
Hasiaci prístroj nie je v povinnej výbave osobných automobilov. Je povinný len pre niektoré druhy áut, ktoré zapadajú do kategórie M2 a M3. Pozor, v niektorých krajinách je hasiaci prístroj povinný aj pre osobné automobily (napr. Poľsko). Preto si vždy pri ceste do zahraničia zistite, ktoré krajiny vyžadujú potrebu hasiaceho prístroja ako povinnú výbavu pre motorové vozidlo. V tomto prípade sa riadite cestnými zákonmi danej krajiny, takže pri ceste do týchto krajín musí vaša výbava obsahovať aj hasiaci prístroj.
Žiarovky a poistky nie sú povinné. Servisnú sadu v aute je vhodné mať v prípade potreby a nutnosti núdzovej výmeny, pretože ak vás zastaví policajná kontrola, požiada vás, aby ste v čo najdohľadnejšej chvíli vymenili poškodenú žiarovku.
Protisklzové reťaze sú povinné len pre nákladnú dopravu, teda iba pre vozidlá danej kategórie.
___________________________________________________________________________________________________________________________
Ak sa chystáte na dovolenku a vychutnanie si prekrásnej zasneženej krajiny, v niektorých prípadoch budete potrebovať aj iné doplnkové výbavy vozidiel. V tomto prípade by to mali byť reťaze do snehu.
Je na každom, či si vyberie aj doplnkovú výbavu motorového vozidla, ale v každom prípade nikdy nemôžete zabudnúť na povinnú výbavu vášho motorového vozidla. Bez nej vás nielen zastavia policajti a dostanete vysokú pokutu, ale čo je omnoho dôležitejšie, v prípade potreby by vám a ostatným mohla zachrániť život. Netreba brať povinné predpisy na ľahkú váhu.
Čerpané zo zdroja: http://www.povinna-vybava-auta.sk/
Článok Povinná výbava auta pripravila Valéria Osztatná Loomis – lilywonderlandbooks@gmail.com