Lahodná káva verzus zdravie
Káva je jedným z najobľúbenejších nealkoholických nápojov. Každý z nás si môže vybrať tú svoju, či už ľadovú, s príchuťou, filtrovanú, či instantnú. Pri výbere by ste sa určite mali zameriavať najmä na kvalitu kávy, ktorú každodenne konzumujete. Vplyv kávy na zdravie totiž má množstvo pozitívnych účinkov, no treba brať aj do úvahy, že nie je káva ako káva a vyberať si zrná alebo mletú kávu kvalitných odrôd, ktorá vás poteší nielen lahodnou chuťou ale práve aj množstvo benefitov pre vaše zdravie.
Patríte medzi ľudí, ktorý si nevedia predstaviť ráno bez kávy? Zrejme nie ste jediný a tento lahodný nápoj dnes už vládne svetu. Kúpiť kvalitnú kávu v komerčných obchodoch je však nadľudský úkon. Ja odporúčam nakupovať napríklad vo vašich obľúbených kaviarňach alebo v špecializovaných predajniach. Väčšinou si musíte priplatiť, ale celkový zážitok z kávy pri každom dúšku vám zaručí, že na počiatočnú investíciu hravo zabudnete.
Káva a jej konzumácia
Aby káva pôsobila na náš organizmus správne, musíme ju piť v správnom množstve. Taktiež čas kedy pijeme kávu a akú kávu pijeme môže vplývať aj na jej účinnosť konkrétne na náš organizmus. Kofeín sa do nášho tela vstrebáva aj podľa množstva potravy v tráviacom trakte. Po 30 až 45 minútach by mal byť kofeín úplne vstrebaný a začína pôsobiť aj na naše mozgové centrá. Kofeín sa navyše v našom krvnom obehu rozkladá 2 až 4 hodiny. Najvyššia koncentrácia kofeínu v organizme sa teda vzhľadom na jednoltivca líši.
Na každom z nás je teda odsledovať kedy na nás kofeín najviac vplýva, vďaka čomu môžeme potom jeho vlastnosti využiť k nášmu prospechu. Optimálna dávka kofeínu na deň sa pohybuje v priemere okolo 200 až 300 mg na deň. Takáto konzumácia kávy v správnom množstve vám dodá energiu a pohladí vaše chuťové poháriky. Nezaťažuje žalúdok a pôsobí na telo optimálne. Je však dôležité prízvukovať, že kofeín pôsobí na každé telo úplne individuálne a preto aj optimálna dávka môže niekomu spôsobovať nespavosť, či iné ťažkosti.
Zdravotné benefity konzumácie kávy
Káva vo všeobecnosti okrem kofeínu obsahuje ja značné množstvo antioxidantov. Štúdie jej pripisujú až okolo 200 rôznych antioxidantov, pričom antioxidačná aktivita sa pri pražení zŕn ešte zvyšuje. Toto je zaujímavosťou, pretože pri väčšine potravín a surovín sa tepelnými procesmi látky strácajú. Obsah antioxidantov záleží najčastejšie najmä od druhu kávových zŕn a spôsobu ich úpravy. Nie vždy platí, že silnejšia káva s intenzívnou chuťou má aj väčšie množstvo antioxidantov. Antioxidanty vám napríklad pomôžu aj pri boji s toxínmi a sú pre naše telo veľmi dôležité.
Pri prehnanej konzumácii kávy môže náš organizmus prichádzať o určité množstvo vody. Rozprávame sa však o prekročení dennej optimálnej dávky. Pokiaľ konzumujte primerané množstvo, nevykazuje takéto účinky. Tiež je veľmi dôležité, aby ste ku káve vždy vypili pohár vody a optimalizovali množstvo tekutín vo vašom tele. Pri tomto ale pozor, pretože kávu do pitného režimu nezaraďujeme. Obzvlášť ak si do nej pridávate mlieko a cukor.
Akú kávu máte najradšej vy? Akú kávu si pripravujete doma? Kedy na sebe pozorujete najväčšie účinky kofeínu? Kedy si kávu doprajete? Podeľte sa s nami v komentároch :).