Ktorá posuvná brána je lepšia? Samonosná alebo na koľajnici?
Ak ste sa rozhodli pre montáž posuvnej plotovej brány, zrejme teraz uvažujete, aký typ posuvnej brány si vybrať.
Na trhu existujú dva typy: posuvné brány na koľajnici a samonosné brány. Každá z nich sa vyznačuje inými špecifickými vlastnosťami.
Poradíme vám, na čo sa zamerať pri ich výbere a na aké typy pozemkov sa hodia.
Posuvná brána na koľajnici
Ako už vyplýva zo samotného názvu, koľajová posuvná brána sa pohybuje po koľajnici. Koľajnica je vsadená do betónového základu a je vedená po celej šírke prechodu brány. Pojazdové kolieska s ložiskom sú umiestnené na spodnej hrane brány.
Posuvné plotové brány na koľajnici sú vhodné na pozemky, kde nie je dostatok priestoru pre krídlové brány. Pozemok pre koľajnicovú bránu by mal byť minimálne v časti prejazdu (miesto s koľajnicou) rovný.
Tento typ brány nie je vhodný pre ľudí, ktorí očakávajú bezúdržbovú prevádzku brány. Pre správne fungovanie musí byť koľajnica stále čistá. To znamená pravidelné čistenie od nánosov lístia, snehu alebo naplavených nečistôt počas dažďa.
Samonosná posuvná brána
Samonosná posuvná brána nepotrebuje na svoju prevádzku vodiacu koľajnicu. Pohybuje sa 5 až 10 cm nad zemou pomocou C-profilu, ktorý je ukotvený v dvoch nosných vozíkoch. Vozíky spolu s pohonom sú zakotvené v pevnom betónovom základe mimo prejazdu.
Výhoda samonosnej brány spočíva v absencii pravidelnej údržby, keďže sa brána pohybuje vo vzduchu. Rovnako nemusí byť povrch pod bránou úplne vyrovnaný a tento typ sa hodí aj na exponovanejšie pozemky.
Samonosné posuvné brány sú však náročnejšie na priestor v porovnaní s koľajnicovými. Na odsunutie potrebujú približne o 30 % viac priestoru ako je ich celková dĺžka a nie sú teda vhodné na úzke pozemky.
Na oba typy brán sa dá nainštalovať automatické otváranie a zatváranie pomocou diaľkového ovládača.
Dajú sa namontovať v podstate na akékoľvek oplotenie a aj samotná brána môže mať individuálny dizajn a použitý materiál podľa požiadaviek majiteľa.