Je slnko zdrojom energie budúcnosti?

Je slnko zdrojom energie budúcnosti?

Je slnko zdrojom energie budúcnosti? Áno, ak je budúcnosť teraz. V čase klimatickej krízy čoraz viac narastá potreba hľadať ďalšie a ďalšie možnosti ako šetriť životné prostredie. Triedením odpadu, uvedomelým nakupovaním, šetrením vody či využívaním mestskej hromadnej dopravy môžeme každý deň prispieť k ochrane našej planéty. 

V súčasnosti však môžete urobiť ešte oveľa viac. Časy keď bolo využitie slnečnej energie len v rukách veľkých spoločností sú preč. Čoraz dostupnejšie solárne panely umožňujú využívať energiu zo slnka aj bežným domácnostiam. Pomocou solárneho riešenia si tak môžete vyrobiť vlastnú elektrinu a napojiť na ňu domáce elektrospotrebiče. Šetríte pritom nielen životné prostredie ale i rodinný rozpočet. Slnečná energie je tu pre všetkých a zadarmo. Prečítajte si, aké sú podmienky jej využitia na Slovensku a kedy sa vám vyplatí. V závere sa dozviete zaujímavosť, ktorú ste možno o fotovoltike nevedeli. 

Ako je to so slnečným žiarením na Slovensku?

Celková doba slnečného svitu na Slovensku je približne 1600 hodín ročne, čo predstavuje veľmi vhodné podmienky na získavanie elektriny zo solárneho žiarenia.  Nezabudnite, že fotovoltika neprestáva pracovať aj keď je obloha zatiahnutá, pretože využíva okrem priameho aj rozptýlené a odrazené slnečné žiarenie. Množstvo slnečného žiarenia predstavuje na Slovensku ročne priemerne 1200 – 1300 kWh/m2.

Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Maximum zaznamenávame na Slovensku v júli, minimum na prelome decembra a januára. Počas leta je množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na naše územie až 3591 Wh/m2 za jeden deň. Možno je to neuveriteľné no rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 – 15% ročne. 

Na výkon solárneho systému má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv. Pri inštalácii solárneho systému preto zbytočne neriešte, či bývate v Dolnom Kubíne alebo Bernolákove. Radšej sa zamerajte na samotné umiestnenie solárnych panelov na vhodnom mieste, ktoré je väčšiu časť dňa bez tieňa a orientované na juh. 

Oplatí sa investícia do fotovoltiky?

V prípade, že vlastníte rodinný dom so strechou, ktorá je orientovaná na juh a dostatočne veľká, fotovoltika je pre vás ideálne riešenie. 

Bežná slovenská domácnosť spotrebuje za rok približne 2015 kWh elektrickej energie. Predstavuje to sumu asi 355 EUR. Ak používate elektrinu aj na vykurovanie či ohrev vody, vaša ročná spotreba sa pohybuje na úrovni 9985 kWh. Ročne teda miniete na poplatkoch za elektrinu okolo 1500 EUR. Našli ste sa v týchto číslach aj vy? Čo by ste však povedali na to, keby ste mali možnosť vaše náklady na elektrickú energiu znížiť až o 40%? 

Riešením je vlastná solárna elektráreň na streche vášho rodinného domu, ktorá vám bude vyrábať elektrickú energiu zo slnečného žiarenia úplne zadarmo. Fotovoltika predstavuje najšetrnejší spôsob výroby elektriny. Garantuje vám väčšiu energetickú sebestačnosť aj úsporu vašich financií.

Fotovoltické riešenie od ZSE so 16 panelmi vyrobí ročne približne 6500 kWh elektriny. V mesiacoch jún a júl je to cca 750 kWh za mesiac. To znamená, že si v lete dokážete bezproblémovo pokryť spotrebu elektrickej energie z vlastných zdrojov alebo si niečo aj odložiť.

Prebytok elektriny vyrobený počas najslnečnejších dní si môžete uložiť vo Virtuálnej batérii na neskoršie použitie, keď slnko nesvieti a váš solárny systém elektrinu nevyrába.  Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.

Vďaka fotovoltike od ZSE a ich unikátnej Virtuálnej batérii získate energetickú sebestačnosť a zároveň ušetríte na elektrickej energii. Návratnosť riešenia je vďaka službe Virtuálna batéria a dostupným dotáciám približne  9 – 10 rokov, pričom životnosť je až 25 rokov, aj viac. Takže po 10 rokoch už len šetríte, samotné fotovoltické riešenie sa už zaplatilo z predchádzajúcich úspor. Zároveň platí, že čím viac elektrickej energie spotrebúvate, tým má väčší zmysel uvažovať o fotovoltike. 

Nemusíte sa obávať ani vyššej vstupnej investície. V budúcom roku 2022 môžete využiť finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam II a ušetríte pri kúpe fotovoltického riešenia až 1500 EUR. Ak nechcete čakať využite špeciálnu ZSE dotáciu na fotovoltiku vo výške 500 € a môže si vyrábať vlastnú elektrinu už tento rok.

Ako to celý fotovoltický systém funguje?

Fotovoltická elektráreň vám vyrobí elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Deje sa tak pomocou fotoelektrického javu pri dopade svetla na fotovoltický článok, ktorý následne generuje jednosmerný elektrický prúd. Fotovoltický článok však nedokáže produkovať dostatočne veľké a využiteľné elektrické napätie a výkon. Práve preto sa fotovoltické články spájajú do väčších celkov a vytvárajú fotovoltické panely. Veľkosť jednotlivých panelov sa určuje na základe požadovaného napätia a odoberaného prúdu. 

Takýto spôsob získavania elektrickej energie je najšetrnejší k životnému prostrediu, pretože slnko je obnoviteľný zdroj energie. Navyše šetrí i vašu peňaženku, pretože elektrinu vyrába zadarmo.

Fotovoltickú elektráreň tvoria dve základné zložky – fotovoltické panely a striedač. Pri dopade slnečného žiarenia na solárne panely vzniká fotoelektrický jav a ony následne vyrábajú elektrický prúd. 

Na fotovoltické panely môžete pripojiť napríklad ohrev teplej vody (elektrický bojler), osvetlenie, zásuvkové obvody v dome, elektrospotrebiče ako sú práčka, sušička, televízor i klimatizácia. Aby to však bolo možné je potrebné zmeniť elektrický prúd, ktorý vyrábajú fotovoltické panely z jednosmerného na striedavý. Túto zmenu zabezpečuje striedač, ktorý je tak kľúčovou súčasťou domácej solárnej elektrárne. V praxi sa u menších riešení najviac využívajú jednofázové striedače. Znamená to, že striedač má len jednu fázu a elektrinu zo solárnych panelov môžu využívať len elektrospotrebiče, ktoré sú na ňu pripojené.

Z toho dôvodu si dopredu dobre premyslite, ktoré elektrospotrebiče napojíte na solárny zdroj energie, pretože neskoršie prepojenie fáz nemusí byť možné. 

Zaujímavosť na záver:

Napriek tomu, že v hovorovej slovenčine sa zaužíval výraz fotovoltaika, je toto pomenovanie získavania elektrickej energie zo slnečného žiarenia nesprávne. Zásadám tvorenia slov v slovenskom jazyku zodpovedná len výraz fotovoltika a z neho odvodené prídavné meno fotovoltický. 

Pomenovanie fotovoltaický je odvodené z pôvodného anglického názvu javu photovoltaic effect, ktorý sa spája s výrobou prvého elektrického článku v USA. Doslovným prekladom vznikol názov, ktorý sa bežne používa nielen v hovorovej reči, ale i v odborných článkoch. Nesprávny výraz fotovoltaický má dokonca vo vyhľadávači Google omnoho viac odkazov ako jeho správna podoba fotovoltický. 

Zdroj:

https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis
http://www.shmu.sk/sk/?page=1064