História pevnej linky a zaujímavosti, ktoré ste nevedeli
Vráťte sa v čase a predstavte si, že žijete vo svete, v ktorom mobilný telefón neexistuje. Slúchadlo pri uchu, naťahovanie telefónneho kábla, šepkanie, aby vaše tajomstvá nikto nepovolaný nepočul. Ide vám to? Nebolo to až tak dávno. Pevná linka sa kedysi nachádzala takmer v každej domácnosti či kancelárii. Odkiaľ sa vlastne vzala? A ako je to s pevnou linkou dnes?
História pevnej linky v kocke
S pevnou linkou a telefónom sa stretávame už v 19. storočí. Za otca telefónu sa pokladá americký profesor Alexander Graham Bell, ale to ešte neznamená, že telefón je jeho dielo. Bell si telefón dal patentovať 14. februára 1876, presne v ten istý deň ako vynálezca Elisha Gray. Už v roku 1871 o patent na telefón požiadal taliansky vedec Antonio Meucci. Patent nedotiahol do konca, lebo nemal peniaze. Správy o jeho objave boli zaznamenané v talianskych novinách a o jeho prvenstve nakoniec rozhodol americký kongres až v roku 2002.
Telefón z dielne Antonia Meucciho
Jeho prvý telefón tvorilo elektromagnetické slúchadlo a mikrofón. Zvuk rozkmital membránu s permanentným magnetom v cievke, ktorá previedla pohyb na elektrický prúd. Ten bol následne cez drôty prenesený do totožného zariadenia, ktoré ho opäť premenilo na zvuk.
Bell dostal telefón do celého sveta
Bell bol šikovný obchodník a telefón predvádzal a propagoval najskôr v Amerike, neskôr aj na starom kontinente. V roku 1881 sa prvý telefón dostal aj na územie neskoršieho Československa. Čo myslíte, odkiaľ a kam viedla prvá pevná linka?
Prvé telefónne linky v Československu
Majiteľ Ladvickej bane sa potreboval spojiť s vlakovou stanicou Ústecko-teplickej dráhy v Duchcove. Podarilo sa mu to 10. apríla 1881. Len o päť rokov neskôr, ako si Alexander Graham Bell nechal zapísať patent. Pevných liniek sa v tomto roku zaviedlo viac.
Zaujímavosťou je napríklad majiteľ vysočanského cukrovaru, ktorý chcel vedieť o všetkom, čo sa v cukrovare deje, preto ho pevnou linkou prepojil so svojím kilometer vzdialeným bytom.
O rok neskôr vybudovala spoločnosť Pražské podnikateľstvá pre telefóny prvú ústredňu, do ktorej sa zapojilo až jedenásť účastníkov. V Bratislave sa takúto sieť podarilo vybudovať podnikateľovi K. Kraglovi v roku 1884 a pripojilo sa do nej 12 účastníkov. Podobné siete boli postupne zriadené aj v Košiciach, Nitre a Komárne.
Prvý telefónny zoznam
V zime 1882 malo pevnú linku zavedenú už toľko záujemcov, že bolo potrebné vydať telefónny zoznam. Viete, koľko ich bolo? Presne 96. Nesmejte sa! Ich počet z roka na rok rýchlo rástol.
Pevná linka spája ľudí, mestá, štáty
Významnou udalosťou v rokoch 1890 – 1891 bolo spojenie Prahy s Viedňou a založenie medzimestskej ústredne. Telefonovanie nebolo v tejto dobe lacnou záležitosťou a nemohol si ho dovoliť každý. Prvý verejný telefónny automat sa objavil v roku 1911. Vďaka nemu bolo telefonovanie lacnejšie a obyčajným ľuďom dostupnejšie.
Dnes by ste na spojenie nečakali
Prepojenie ústredne s linkou, na ktorú ste chceli zavolať, netrvalo tak krátko ako dnes. Stavba diaľkového telefónneho kábla z Prahy do Bratislavy cez Kolín a Brno v roku 1925 skrátila dobu spojenia Prahy a Bratislavy z 1 až 3 hodín na 4 až 12 minút. To je rozdiel, čo poviete?
Pevná linka a jej zlatá éra
Druhá svetová vojna rozmachu pevných liniek a telefónnych ústrední výrazne pomohla. Firma Tesla Karlín začala po vojne vyrábať telefónne ústredne typu P51, ktoré boli určené pre verejnú sieť. Poslednou obcou v Československu, v ktorej sa ústredňa objavila, bola dedinka Krajná Bystrá. Do roku 1989 boli telefónne ústredne už naozaj všade.
Telefónnu búdku dnes budete hľadať márne
Pevné linky a telefónne búdky sa pomaly vytratili. Doba mobilných telefónov ich už takmer nepotrebuje. Poznáme však niekoľko dôvodov, prečo sa pevná linka stále oplatí viac. Tu sú:
- pevná linka je lacnejšia,
- poskytuje vyššiu kvalitu zvuku,
- nachádza sa tam, kde nie je dostupná žiadna mobilná sieť,
- zvyšuje bezpečnosť komunikácie (napichnutie telefónneho prístroja vyžaduje fyzický prístup).
Prepojte pevnou linkou celú rodinu a telefonujte úplne zadarmo. V niektorých sieťach je to možné. Nebojte sa, voľné minúty neminiete. Telefonovanie je v tomto prípade neobmedzené.
Dôchodcovia a pevná linka
Slovenskí dôchodcovia nedajú na pevnú linku dopustiť. Telefón, ktorý dostali k pevnej linke, sa im ovláda jednoduchšie, lepšie ho počujú a s bezdrôtovým telefónom sa môžu pohybovať po celom dome. Telefonáty s deťmi v zahraničí im už roky spríjemňujú nedeľňajšie popoludnie a vyťukať správne číslo im nerobí žiadny problém. Poradia si aj bez okuliarov. Uvarte si teplý čaj, pohodlne sa usaďte a telefonujte. S klasickým telefónom pri uchu má telefonovanie stále svoje čaro.