Dá sa jednoducho a rýchlo pochôdzne zatepliť povala?
V dnešnej dobe je veľa systémov, ktoré vám umožnia zatepliť povalu rýchlo, lacno a najmä so zachovaním pochôdznosti. Priestory domu po zateplení tak budete môcť využívať ešte efektívnejšie a komfortnejšie. Aby povala ostala pochôdzna, je potrebné vybrať správny spôsob zateplenia. V tomto prípade sa nemusíte báť zložitej a dlhej práce, celý proces zvládne aj jeden človek.
Využitie pochôdznej povaly
Mnohí ľudia vo svojich chalupách alebo malých domoch takmer vôbec nevyužívajú povaly. Na obytné účely sú často nevhodné, prístup k nim býva zložitý a málokedy na povalách bývajú okná alebo elektrina. Ak zvážite všetky možnosti, povala môže byť užitočným priestorom. Poslúži vám ako druhá pivnica, do ktorej uložíte rôzne predmety, ktoré nevyužívate dennodenne alebo sa s nimi jednoducho neviete rozlúčiť. Keďže sa povala nachádza mimo zraku návštev, môžete v nej skladovať aj menej estetické veci ako staré hračky alebo opotrebované koberce.
Aké výhody má dom so zateplenou povalou?
Zateplenie povaly sa postupne prejaví nielen vo vašej peňaženke, ale aj pohodlí. Snáď tou najvýraznejšou výhodou je šetrenie energie, presnejšie zvýšenie tepelného komfortu. Strop pod nezateplenou strechou povaly je pomerne veľká plocha, preto je druhá v poradí miest na dome, kadiaľ uniká najviac tepla. Keď teplu nedovolíte dostať sa preč z domu cez podlahu na povale, ušetríte celkom slušné peniaze. Ak máte chalupu, kam v zime takmer nechodíte a využívate ju len v lete, môžete rovnako pocítiť pozitívne zmeny. Kto bol v lete na povale vie, aká býva rozhorúčená, keď na ňu priamo svieti slnko. Na rozdiel od zimy je tu opačný problém – teplo preniká do priestorov, v ktorých sa pohybujete. Zateplenie podlahy na povale tento problém dokáže aspoň čiastočne odstrániť. Letné dovolenky na chalupe tak budú ešte o čosi príjemnejšie.
Ak k tomu pridáte zateplenie obvodných stien domu, prípadne okná poskytujúce lepšie izolačné vlastnosti, výsledný efekt môže byť o poznanie silnejší. Pravdepodobne pôjde o väčšiu investíciu, ale ak v dome alebo chalupe plánujete pravidelne tráviť čas, peniaze sa vám časom vrátia na úsporách. V dnešnej dobe je celkom jednoduché nájsť kvalitný systém zateplenia povaly, ktorý nebude drahý a jeho montáž zvládnete bez špeciálneho vybavenia. Výborným príkladom je ISOVER StepCross, čo je zateplenie využívajúce trámiky a kríže z EPS. Celý systém sa vloží do „vaničky“ z paronepriepustnej fólie a vyplní izoláciou. Po prikrytí doskami získate zateplenú povalu, ktorá bude pochôdzna.
Na čo dávať pri zatepľovaní pochôdznej povaly pozor?
Aby ste nemuseli do zatepľovania investovať čas a peniaze opakovane, dávajte si pozor na chyby, ktoré sa pri tepelných izoláciách objavujú najčastejšie. Jednou z nich je zvolenie nedostatočnej hrúbky izolácie. Ľudia sa snažia tiež snažia ušetriť tým, že spotrebujú menej materiálu alebo sa im nechce jednotlivé časti prispôsobovať tvaru povaly. Treba si uvedomiť, že aj malá medzera dokáže efekt zateplenia znížiť. Práve na týchto miestach vznikajú tepelné mosty, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť. Pri zatepľovaní sa teda snažte byť čo najpoctivejší. Vaša snaha sa vám neskôr vráti v podobe zvýšeného komfortu a ušetrených peniazoch za kúrenie.
Druhou chybou, ktorú môžete nájsť na viacerých zateplených povalách, je nesprávne použitá parozábrana. Práve táto časť izolácie zabezpečuje, že celý systém nesplesnivie. Nezáleží na tom, či si zateplenie montujete sami alebo na to máte majstra. Vždy pozorne sledujte každý centimeter parozábrany počas montáže. Dávajte si pozor, aby boli všetky spoje fólie prelepené systémovou lepiacou páskou, a napojenia fólie na štítové steny súvislou vrstvou na to určeného tmelu tak aby vznikla súvislá paronepriepustná vrstva. Nezabúdajte na to, že vlhkosť si cestu nájde aj cez najmenšiu medzierku.
V prípade malého domu, v ktorom žijete dlhodobo, ale aj chalupy, kam chodíte iba na určité obdobie roka, sa zateplenie povaly určite oplatí. Pohodlie sa zvýši a vy budete môcť spokojne využívať priestory pochôdznej povaly aj naďalej.