Čo je to vlastne udržateľnosť a ako vyzerá v praxi?
Pár desiatok rokov dozadu nikto udržateľnosť neriešil. Ľudia si žili svoje sebecké životy plné drancovania prírodných zdrojov a nikoho nezaujímalo, či tu po ňom niečo zostane aj pre budúce generácie.
Moment? A nie je to snáď obraz dneška?
Babkina zbierka igelitiek
Kedysi, a nie je tomu až tak dávno, žili ľudia prirodzene udržateľný život. Mohli by sme začať pri menšej doprave a skončiť až pri kvalitnom oblečení, ktoré ľuďom vydržalo dlhšie ako štyri prania. Napokon, lacné oblečenie sa dá zohnať aj inde ako v jednej z pobočiek celosvetového gigantu.
Tú skutočnú hodnotu však predstavovali obyčajné každodenné maličkosti. Napríklad aj babkina zbierka plastových sáčkov a nákupných tašiek, ktoré boli starostlivo uskladnené v úhľadnej papierovej krabici.
A teraz si spomeň na svoj posledný nákup a počet plastových vreciek, ktoré ihneď po vybalení nákupu skončili v odpadkovom koši.
Udržateľná móda nie je veda
Zmyslom udržateľného spôsobu života je dosiahnuť trvalý rozvoj spoločnosti bez toho, aby bola ohrozená príroda a jej neobnoviteľné a neskutočne vzácne zdroje – napríklad voda. Na výrobu jedných jediných jeansov sa spotrebuje až 7 000 litrov vody.
Udržateľnosť znamená nekúpiť si tú novú vec, ktorú ani nepotrebuješ len preto, lebo je za neskutočne výhodnú cenu.
Je to spôsob akým si vyberáme svoje oblečenie. Treba sledovať etikety na oblečení alebo pozrieť ponuku online nosených a voňavých vecí keď klikneš na kliknúť na značkový second hand online.
Ak je na etikete “made in China, Pakistan, India, Indonesia” a podobne, je takmer isté, že daný kúsok pochádza z veľkovýroby.
Je na etikete upozornenie na šetrné pranie a žehlenie? Buď je z čistého hodvábu alebo umelých látok, ktoré by sa mohli žehlením poškodiť a praním stratiť sýtosť farieb. Preto sa o svoje oblečenie starostlivo staraj a takéto veci oper na jemnom programe alebo v rukách. Pravý hodváb iba v rukách.
Nie je výnimkou, že takéto oblečenie ponúka aj second hand. Ak takéto oblečenie už raz bolo vyrobené, je lepšie ho čo najdlhšie nosiť, ako vyhodiť a prispieť k už aj tak dosť masívnemu odpadu z textilnej výroby.
Vždy je lepšie kúpiť si jeden kvalitný a nadčasový kúsok oblečenia, ako zapratať si skriňu vecami, ktoré oblečieš raz alebo dvakrát, pretože ďalšiu sezónu už budú out.