5 tipov na zlepšenie vašich domácich hamburgerov

5 tipov na zlepšenie vašich domácich hamburgerov

Každý si chce aspoň raz za čas dopriať toto veľmi chutné jedlo, ktoré sa stalo symbolickým pre záhradné párty na americký štýl. Jeho hlavnou výhodou je to, že každý si do svojho domáceho hamburgeru môže dať čo chce a teda sa asi nenájde človek, ktorý by toto jedlo nemal rád. Ak sa chystáte v budúcnosti robiť hamburgery doma, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu k chutnejšiemu výsledku.

Na domáci burger používajte čerstvo pomleté mäso

Kúpiť v obchode mleté mäso je to najhoršie, čo môžete pre svoje hamburgery urobiť. Mleté mäso z veľkých obchodných reťazcov je naozaj rizikové, jeho kvalita je väčšinou nízka. Nikdy totiž neviete z akej časti kravy pochádza, z koľkých kráv vlastne pochádza a mnohokrát sa stalo, že mleté mäso bolo pôvodne predávané ako celý kus, ale aby nebolo vidieť že sa začína kaziť, radšej ho pomleli a zmiešali s čerstvejším. Preto je najlepšie si v mäsiarstve kúpiť celý kus mäsa a doma si ho pomlieť. Ak mlynček na mäso nemáte, skúste hľadať mäsiarstvo, kde vám ho môžu pomlieť priamo pred vami, alebo si požičajte od kamaráta, stojí to za tú námahu.


S mäsom hýbte čo najmenej

Aj keď si myslíte, že pomleté mäso bude rovnaké ak ho budete stláčať a premiestňovať ako keď s ním nepohnete, ste na omyle. Aj po pomletí mäso reaguje na všetko čo sa s ním deje – zmenu teploty, pridanie ingrediencií a aj pohyb. Výsledkom nadmerného miešania, prehadzovania a tvarovania bude iba zníženie kvality. Vždy keď sa mletého mäsa nejako dotýkate, proteíny v ňom sa spájajú a nakoniec bude vo vašom hamburgeri placka, ktorá bude štruktúrou pripomínať párok a nie šťavnatú, mäkkú placku akú všetci chceme. Preto platí, že mäso treba dobre vychladiť a len niekoľkými pohybmi vytvoriť placky aby sa s nimi čo najmenej hýbalo.


Soľ pridajte tesne pred pečením

Ako som vyššie spomínal, aj na ochucovanie je mäso po pomletí citlivé. Rovnako ako priveľa miešania a tvarovania, aj pridanie soli skôr ako tesne pred pečením má na výsledok zlý vplyv. Soľ bude z mäsa vysávať šťavu a štruktúra sa aj v tomto prípade premení na niečo, čo viac pripomína párok. Najlepší čas na solenie je teda dve-tri minúty pred tým, ako mäsová placka pôjde na gril.


Otáčajte koľkokrát chcete

Možno ste to už niekde počuli a možno nie, ale niektorí ľudia zastávajú názor že placku na grile môžete otočiť maximálne raz, prípadne dvakrát. Je to ale iba výmysel, ktorý vôbec nie je pravdivý, dokonca sa ukázalo, že placky sú lepšie prepečené ak sa otáčajú pravidelne a viackrát. Profesionálni kuchári hovoria, že sa im najviac osvedčilo otáčať placky každých 15 sekúnd, ale ten rozdiel medzi pečením s jedným a viacerými otočeniami neovplyvní výsledok natoľko, aby ste mali stopovať presný čas medzi otočeniami. Takže ak vám nabudúce niekto bude hovoriť, že otáčate placky často alebo práveže málo, najlepšie urobíte ak sa budete usmievať a prikývnete, lebo aj tak bude stále hovoriť to isté.


Dobre si vyberte žemľu

Výber žemle záleží na vás a na tom, aké hamburgery robíte. Tu neplatí žiadne pravidlo, ide len o to aby sa veľkosť žemle hodila k veľkosti placky. Nikto predsa nemá rád keď je obrovskej žemli malý plátok mäsa, ale ani keď je mäso hrubšie ako samotná žemľa… Preto si už pri nákupe premyslite ako bude váš hamburger vyzerať a podľa toho nakupujte vhodné potraviny.

Hlavné ale je, že si pri pečení hamburgerov udržíte dobrú náladu, nenecháte sa nijako ovplyvňovať radami od ľudí, ktorí hovoria že o hamburgeroch vedia všetko, a že nakoniec si svoj šťavnatý kúsok mäsa v nadýchanej žemli s vašimi obľúbenými prísadami naplno vychutnáte v dobrej spoločnosti.